Weekend ze skokami w Lahti

Weekend ze skokami w Lahti

W ten weekend w fińskiej miejscowości Lahti, 12 i 13 marca, odbyły się kolejne konkursy z cyklu pucharu świata w skokach narciarskich.  W sobotę rozegrany został konkurs drużynowy, który po raz kolejny wygrała drużyna z Austrii. Rywalizacja o podium trwała do samego końca konkursu i zakończyła się sukcesem dla Austrii – w składzie Martin Koch (125m, 130,5m), Andreas Kofler (124m, 125,5m), Gregor Schlierenzauer (122,5m, 123,5m) oraz Thomas Morgenstern (126,5m, 127,5m). Drugie miejsce zajęła drużyna z Norwegii –  Tom Hilde (125,5m, 129m), Anders Bardal (127m, 123,5m), Johan Remen Evensen (125,5m, 125m) oraz Anders Jacobsen (119m, 119m). A trzecie miejsce po zaciętej walce z drużyną niemiecką zajęli Polacy w składzie – Adam Małysz (126,5m i 131,5m), Kamil Stoch (127m, 127,5m), Piotr Żyła (118m, 119,5m) oraz  Tomasz Byrt (112,5m, 114m). Było to czwarte podium polskiej drużyny w historii.

Po swoim ostatnim skoku Kamil Stoch nie krył radości, a trzecie miejsce drużyny podsumował – „to piękne chwile stać z kolegami na podium, zwłaszcza po takim konkursie jak dzisiaj, gdzie walczy się do samego końca, oddaje się dobre skoki i czeka się na tego ostatniego, na ten ostatni moment z taką nutą niepewności”.

Drugi dzień zawodów w Lahti to zawody indywidualne, w których triumfował Szwajcar Simon Ammann. Rywalizacja odbyła się w bardzo równych warunkach. Simon Ammann oddał dwa równe skoki na odległość 128,5 oraz 129,5 metra. Drugie miejsce zajął Andreas Kofler (128m i 132 m), a trzecie miejsce przypadło Severinowi Freundowi (128m oraz 130 m). Słabszy występ zanotowali Polacy, Kamil Stoch zajął 9. miejsce (123,5m i 128,5m), a Adam Małysz uplasował się na 15. miejscu (122m i 124m).

Sezon 2010/2011 jest szczególnym sezonem, po oświadczeniu Adama Małysza na Mistrzostwach Świata w Oslo o zakończeniu kariery w tym sezonie, koniec kariery zapowiedział również Primoz Peterka ze Słowenii. A konkursy w Lahti były ostatnimi w karierze Janne Ahonena.