Co to są skoki narciarskie?

Skoki narciarskie

Skoki narciarskie to dyscyplina sportów zimowych rozgrywana na skoczniach narciarskich od połowy XIX wieku. Jej celem jest wykonanie jak najdłuższego skoku po rozpędzeniu się i odbiciu od progu skoczni. Na największych skoczniach – mamutach, możliwe są skoki przekraczające 200 m, taka konkurencja nazywana jest lotami narciarskimi. Ocenia się odległość uzyskaną przez zawodnika oraz styl skoku.

Skoki narciarskie są dyscypliną elitarną, właściwie niedostępną dla amatorów. W wielu krajach (m.in. Finlandia, Norwegia, Niemcy, Austria, Japonia, Polska) bardzo popularne jest kibicowanie skoczkom.

 Od 1924 skoki narciarskie mężczyzn są konkurencją olimpijską na normalnej skoczni, a od 1964 roku na dużej. Mistrzostwa Świata rozgrywane są w tej dyscyplinie od 1925 na normalnej, od 1962 na dużej.  Od 1972 rozgrywane są także Mistrzostwa Świata w lotach, a od 1953 prestiżowy Turniej Czterech Skoczni, a od 1979 cykl zawodów składających się na Puchar Świata.

Przez lata zmieniała się technika skoku. Na początku zawodnicy skakali “na stojąco”, wymachując rękami. W latach dwudziestych zaczęli przyjmować bardziej aerodynamiczną sylwetkę, pochylając się do przodu. Po wojnie, w latach pięćdziesiątych, trzymali ręce wyciągnięte przed, by po jakimś czasie układać je wzdłuż tułowia, co jest normą do dzisiaj. Ostatnią wielką rewolucją była zmiana ustawienia nart. Zapoczątkował ją w 1985 Szwed Jan Boklöv, który jako pierwszy odnosił sukcesy międzynarodowe skacząc stylem “V” (narty podczas lotu nie są ustawione równolegle do siebie, tylko tworzą kształt litery V). Dopiero podczas igrzysk olimpijskich w Albertville w 1992 styl „V” uznano za dozwolony. Zmiana ta uczyniła skoki bezpieczniejszymi dla samych zawodników (zmniejszona prędkość przy lądowaniu), a przy tym dłuższymi.

Każdy skok w tej dyscyplinie oceniany jest na podstawie trzech liczb:

 • punkty za odległość
 • noty za styl
 • bonus za wiatr lub zmianę platformy startowej

Cykl Puchar Świata odbywa się głównie w Europie – Niemcy, Austria, Finlandia, Norwegia, Polska, Czechy, Szwajcaria, Słowenia, Włochy, Francja. Jak również w Japonii lub USA.

Dyscyplina ta jest najbardziej popularna w powyższych krajach, ale skoczkowie z wielu krajów biorą udział w tej dyscyplinie, również z np. Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Szwecji, Kanady, Korei Południowej, Słowacji, Bułgarii.

Najbardziej ciekawą postacią skoków narciarskich był Eddie “Orzeł” Edwards – brytyjski skoczek narciarski, pretendent do miana najgorszego skoczka narciarskiego w historii skoków, który zasłynął oddawaniem skoków przeciętnie o 20-30 m krótszych niż pozostali zawodnicy. Skakał z okularami korekcyjnymi, na które nakładał gogle, a jego skoki stały się jednym z powodów wprowadzenia przez Międzynarodową Federację Narciarską systemu kwalifikacji do zawodów.

 

 

Anuncios

Responder

Introduce tus datos o haz clic en un icono para iniciar sesión:

Logo de WordPress.com

Estás comentando usando tu cuenta de WordPress.com. Cerrar sesión /  Cambiar )

Google+ photo

Estás comentando usando tu cuenta de Google+. Cerrar sesión /  Cambiar )

Imagen de Twitter

Estás comentando usando tu cuenta de Twitter. Cerrar sesión /  Cambiar )

Foto de Facebook

Estás comentando usando tu cuenta de Facebook. Cerrar sesión /  Cambiar )

w

Conectando a %s

 • Visitanos

  • Ninguna
 • Calendario/Calendary

  enero 2011
  L M X J V S D
      Feb »
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31  
A %d blogueros les gusta esto: